Přejít k hlavnímu obsahu

Vše o elektromobilitě
a dobíjecích stanicích

Všechny informace o elektromobilitě na jednom místě

Po českých silnicích a dálnicích jezdí stále víc aut na elektřinu. Elektromobilita se stala trendem moderní doby a je jedním ze způsobů, jak zlepšit kvalitu ovzduší – hlavně ve městech a jejich okolí.

Od roku 2013 v České republice přibylo víc než 9 tisíc elektromobilů a zájem o ně stále roste. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá, že do roku 2030 u nás bude jezdit přes 217 tisíc elektromobilů. Proto v současnosti roste i potřeba lepší dostupnosti dobíjecích stanic.

A právě instalace dobíjecích stanic se týká i nás. Jako provozovatel distribuční soustavy totiž máme na starosti schvalování a připojování nových dobíjecích stanic do sítě.

Co dělat když...

…chci připojit novou dobíjecí stanici ve stávajícím odběrném místě
 1. Má vaše dobíjecí stanice výkon do 3,7 kW? V takovém případě není potřeba uzavírat Smlouvu o připojení. Kvůli připojení této domácí dobíječky nás nemusíte kontaktovat.

  U dobíjecích stanic s výkonem nad 3,7 kW vyplňte prosím Žádost o připojení jednoduše online na našich webových stránkách.
   

 2. Vaši žádost posoudíme s ohledem na stav distribuční sítě v dané lokalitě.
   
 3. Pošleme vám návrh Smlouvy o připojení. V něm najdete informace, od kdy a za jakých provozních podmínek budete moct svou dobíjecí stanici používat.
   
 4. Smlouvu o připojení prosím podepište a pošlete nám ji zpět do data, které v ní najdete.
   
 5. Od data uvedeného ve smlouvě můžete svou dobíjecí stanici používat.
...chci připojit dobíjecí stanici v místě, kde ještě neodebírám elektřinu
 1. Připojení dobíjecí stanice je stejné jako jakékoli jiné připojení trvalého odběru. Podrobný popis krok za krokem včetně formuláře najdete na stránce Nové připojení (nízké napětí).
   
 2. Využít můžete i naší služby Dobíječka na trafostanici.
…nevím, jestli mám dostatečnou velikost hlavního jističe

Domácí wallboxy potřebují oproti jiným spotřebičům hodně elektřiny. Raději proto dopředu zkontrolujte, jestli máte dostatečnou hodnotu hlavního jističe.

V naprosté většině případů pro domácí dobíjení stačí stanice s příkonem 7,4 kW nebo dokonce ještě menším.
Taková dobíječka v běžné domácnosti zpravidla nepřesáhne kapacitu hlavního jističe, ani když zároveň spustíte další spotřebiče.
To znamená, že by vám hlavní jistič ani po připojení stanice neměl vypadávat. Raději si to ale nechte elektrikářem předem prověřit.

Pomoct vám může i tabulka, ve které uvádíme, jaké minimální jištění dobíjecí stanice musí mít. Než se ale rozhodnete pro velikost jističe, nezapomeňte k dobíječce připočítat i ostatní domácí spotřebiče.

Výkon dobíjecí stanice Minimální požadované jištění
11 kW 3x16 A
22 kW 3x32 A

 

…potřebuji pro svou dobíjecí stanici navýšit hodnotu hlavního jističe
 1. Nejdříve jednoduše online vyplňte Žádost o změnu hodnoty hlavního jističe na našich webových stránkách.
  Najdete zde i podrobnější informace k této změně smlouvy.

   
 2. Po podání žádosti prověříme, jestli si můžete stanici z technického hlediska připojit.
   
 3. Pošleme vám návrh Smlouvy o připojení, ve kterém najdete:
  termín a podmínky provozu dobíjecí stanice,
  poplatek za navýšení jističe. Zde si můžete spočítat jeho výši.
   
 4. Na úpravě odběrného místa a výměně hlavního jističe se domluvte s elektrikářem.
   
 5. Po úpravě požádejte svého dodavatele o změnu Smlouvy o sdružených službách a hned poté provedeme zaplombování a vy již můžete používat svou dobíjecí stanici.
…chci kvůli dobíjecí stanici změnit distribuční sazbu

Distribuční sazby pro majitele elektromobilů jsou D27d pro domácnosti a C27d pro podnikatele.
Energetický regulační úřad tyto sazby vyhrazuje pro odběrná místa, jejichž majitel prokazatelně vlastní nebo používá elektromobil.
Abychom vám mohli změnit distribuční sazbu, je někdy potřeba upravit elektroměrový rozváděč a někdy musí mít dobíjecí stanice samostatný přívod elektřiny i elektroměr.

Kdy je nutná úprava rozvaděče?

 • U domácností, které mají jednotarifní sazbu D01d, D02d
 1. Na úpravě rozvaděče pro dvoutarifní sazbu D27d se domluvte s elektrikářem.
   
 2. Po úpravě požádejte svého dodavatele o změnu Smlouvy o sdružených službách a hned poté provedeme výměnu elektroměru a vy již můžete využívat výhodnější sazbu pro svou dobíjecí stanici.
   
 3. Jestli ještě nemáte dobíjecí stanici připojenou, nejdříve vyplňte online žádost Změna charakteru odběru elektřiny na našich webových stránkách. Teprve po uzavření nové Smlouvy o připojení si můžete provést úpravu odběrného místa a připojení dobíjecí stanice.

Kdy je nutné samostatné měření?

 • Pokud měníte sazbu na C27d pro podnikatele.
 • Když měníte sazbu na D27d pro domácnosti a dobíjecí stanice je v části domu, která slouží pro společné užívání vlastníků nebo uživatelů bytů.
 1. Připojení této dobíjecí stanice je stejné jako připojení trvalého odběru. Podrobný popis krok za krokem včetně formuláře najdete na stránce Nové připojení (nízké napětí).
   
 2. Po vystavení smlouvy o připojení se domluvte s elektrikářem na úpravě zapojení elektroinstalace.
   
 3. Poté požádejte svého dodavatele o Smlouvu o sdružených službách a hned poté provedeme montáž elektroměru a vy již můžete využívat výhodnější sazbu pro svou dobíjecí stanici.

Chcete vědět, jestli se vám tyto speciální sazby vyplatí? Obraťte se prosím na svého dodavatele elektřiny.

…potřebuji připojit více dobíjecích stanic, případně velmi výkonnou dobíjecí stanici
 1. U dobíjecích stanic s výkonem nad 3,7 kW vyplňte prosím Žádost o připojení jednoduše online na našich webových stránkách.

  Myslete ale na to, že pokud celkový instalovaný dobíjecí příkon stanic v daném odběrném místě přesáhne 250 kW, vztahují se na vás Podmínky předávání informací pro Dispečerskou Řídicí Techniku.
   

 2. Vaši žádost posoudíme s ohledem na stav distribuční sítě v dané lokalitě.
   
 3. Pošleme vám návrh Smlouvy o připojení. V něm najdete informace, od kdy a za jakých provozních podmínek budete moct svou dobíjecí stanici používat.
   
 4. Smlouvu o připojení prosím podepište a pošlete nám ji zpět do data, které v ní najdete.
   
 5. Od data uvedeného ve smlouvě můžete svou dobíjecí stanici používat.

Jak připojit domácí dobíjecí stanici pro elektromobil

Produkty

Dobíječka na trafostanici

Nástěnná dobíjecí stanice pro elektromobily

Dobíječka na trafostanici je plnohodnotná dobíjecí stanice, kterou umístíte na vybranou trafostanici. Je ideální pro ty, kteří potřebují pravidelně dobíjet auto, ale nemají prostor na klasickou dobíječku. Díky velkému příkonu se na trafostanici dá umístit hned několik nástěnných dobíječek vedle sebe. Je to skvělý způsob, jak ušetřit trochu místa a dát trafostanicím nový význam.

Víc informací

 

E-mobility management

Služba naší Laboratoře čisté energetiky

V rámci této služby pro vás posoudíme připojitelnost dobíjecí stanice v daném odběrném místě. Kromě toho uděláme analýzu dobíjecího výkonu a dopadů zpětných vlivů na napájecí síť, ověříme řízení dobíjecí stanice a vlastnosti wallboxu.

Víc informací
elektromobilita