V laboratoři simulujeme prostředí střídavé soustavy nízkého napětí a současně stejnosměrné napětí, jako jsou fotovoltaické panely nebo baterie. To nám umožňuje zkoumat některé napěťové a frekvenční jevy, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na veřejnou distribuční síť nízkého napětí. Můžeme tak testovat chování a odezvy:
- střídačových výrobních modulů,
- komplexnějších systémů lokálního energetického managementu kombinovaných s bateriovými úložišti a zátěžemi,
- jakýchkoliv dalších výrobních nebo odběrových zařízení, která spadají do výkonového limitu laboratoře.
Co v laboratoři ověříme
- Funkčnost a regulační schopnosti obnovitelných zdrojů energie
Zaměřujeme se především na fotovoltaické systémy a jejich dopady na distribuční síť. Zjišťujeme při tom, jestli systém splňuje požadavky dané českou a evropskou legislativou.
- Výkon zařízení pro ukládání elektřiny
Akumulaci využívají jak domácnosti pro ukládání přebytků například z malých fotovoltaických elektráren, tak i velcí odběratelé. Ti používají úložiště s kapacitou stovek kilowatthodin, kterými pokrývají špičky v odběru elektřiny.
- Dopady dobíjení elektromobilů na distribuční síť
K roku 2021 bylo v Česku registrováno kolem 12 500 elektrických aut. Předpokládá se, že v roce 2040 jich může být až 2,5 milionu. Laboratoř nám pomůže připravit se na řízení distribuční sítě s ohledem na tyto obrovské nároky.
- Provoz, spotřebu a ukládání přebytků energie v odběrných místech s kombinovanou výrobou elektřiny
- Možnosti provozu ostrovních odběrných míst
Ověříme funkčnost nastavení systémů ostrovních odběrných míst, tedy rodinných domů, které si elektřinu pro svůj provoz vyrábějí, aniž by jakékoli přebytky dodávaly do distribuční sítě.
- Vliv moderních domácích a průmyslových spotřebičů na distribuční síť