Přejít k hlavnímu obsahu

Nárazová odorizace plynu 2019

11. 11. 2019

Na začátku každé topné sezóny provádí E.ON Distribuce pravidelnou odorizaci zemního plynu. Jedná se o preventivní akci, která má odběratele upozornit na to, že jim může doma ze spotřebiče nebo přívodního potrubí unikat plyn.

“Do zemního plynu, který je normálně bez zápachu, se dá dvoj až trojnásobné množství odorantu, což je látka, která mu dodává onen charakteristický sirný zápach. Smyslem akce je, aby odběratelé plynu tímto způsobem mohli podchytit a zjistit i drobné úniky, které nejsou  za normálního stavu lidským čichem registrovatelné. Tyto úniky se většinou vyskytují na šroubovaných  spojích,  které se hojně vyskytují na starších domovních nebo bytových instalacích. Problém však nelze vyloučit ani u úplně nových instalací,“ vysvětluje Cedrik Klimeš, hlavní technik provozu a údržby.

Odorizace se týká zhruba 100 tisíc domácností, které jsou v distribuční síti E.ON Distribuce, a.s., ale i sousedních distribučních území plynu, se kterými je domluven stejný termín.

V případě, že lidé mají pocit, že cítí sirný zápach zemního plynu, měli by ihned zavolat pohotovostní službu na lince 1239. Do jejího příjezdu je nutné zajistit dostatečné větrání a nemanipulovat s otevřeným ohněm.

Spotřebiče, jako jsou různé kotle a karmy, by měli nechat lidé překontrolovat servisním technikem alespoň jednou ročně.

Nárazová odorizace na distribučním území E.ON Distribuce bude zahájena v pondělí 18. 11. 2019 v 8 hod. a bude probíhat až do pátku 22. 11. 2019 do 8 hod.

Lidé by měli počítat s tím, že odorizace bude ještě doznívat a více zapáchající plyn bude v rozvodech cítit ještě další den.

Více si můžete přečíst v tiskové zprávě.

odorizace zemního plynu