Přejít k hlavnímu obsahu

EG.D do sítě instaluje stále více dálkových vypínačů

Reclosery pomáhají snižovat počty domácnostní bez dodávek energie při poruchách a zrychlují opravy

24. 10. 2022

Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, každoročně investuje více než pět miliard korun do modernizace distribuční sítě. Čím dál tím větší objem prostředků přitom jde na tzv. „smart“ technologie - nejen na chytré elektroměry nebo trafostanice. Jedním z takových prvků jsou i reclosery. Automatické a dálkově komunikující vypínače, které dokážou vypínat a zase zapínat části vedení dotčené poruchou a pomáhají tak zvýšit spolehlivost a bezpečný provoz distribuční soustavy. Snižují počty zákazníků postižených poruchou, zkracují doby lokalizací poruch a tím snižují i časovou náročnost jejich odstranění a dobu potřebnou k obnovení dodávky.

V posledních letech společnost EG.D instaluje stále více takových prvků. V celé síti EG.D, která čítá přes 66 tisíc kilometrů vedení, je aktuálně přes 150 těchto vypínačů. Jen na jihu Čech a Pelhřimovsku jich je přitom přes šest desítek a během letošního roku se do provozu další desítky dostanou.

„Při modernizaci naší sítě se snažíme využívat nových technologií. S instalací recloserů na našem distribučním území jsme začali už zhruba před deseti lety. Tehdy se jednalo o pilotní projekt. Vzhledem k tomu, že se osvědčily, se v posledních letech jejich počet zvyšuje a zahušťujeme je do sítě tak, abychom co nejlépe zabezpečili dodávku elektrické energie zákazníkům. Plány na další roky počítají s dalšími instalacemi těchto zařízení,“ vysvětluje Libor Kolář, vedoucí managementu sítí a strategických projektů společnosti EG.D. Ta každoročně instaluje do sítě několik desítek těchto zařízení. Instalují se na vytipovaná místa kmenových linek, kde při výpadcích hrozí omezení většího počtu odběratelů nebo na místa, kde dochází častěji k poruchám – například při vichřicích nebo bouřkách. Cílem je, aby bylo distribuční území pokryto rovnoměrně.

Více se dočtete v tiskové zprávě

vymena_vedeni_recloser
Instalace recloseru doprovází i výměna vedení na místě.