Přejít k hlavnímu obsahu

Chytré měření

Smart Metering

Měření spotřeby energií v domácnostech zatím ve většině případů probíhá jednou za rok a zákazníci u něj často musejí být, aby odečítačům umožnili přístup k měřidlu. Navíc, pokud svou spotřebu zákazníci aktivně nesledují, nemají o ní průběžně přehled. A právě tato úskalí současného způsobu měření spotřeby se s nástupem chytrého měření pomalu stávají minulostí.

Chytré elektroměry zatím instalujeme pilotně do vybraných lokalit, časem ale úplně nahradí ty klasické. Projekt zavádění chytrého měření spolufinancuje Evropská unie. Podrobnosti na toto téma se dozvíte v záložce Projekt SMARAGD níže na stránce.

Čím je chytré měření nové?

  • Údaje z elektroměru odečítáme na dálku každý den, proto budete mít lepší přehled o své spotřebě. Stačí se registrovat do portálu Distribuce24.
  • Snadno si porovnáte spotřebu i náklady za libovolná období. Díky tomu je můžete zkusit i snížit.
  • Chytré elektroměry přispívají k efektivnějšímu využívání energií a celkově podporují naše šetrné chování k životnímu prostředí.

Nemusíte se bát, že si s obsluhou elektroměru nebudete vědět rady. Při montáži dostanete jednoduchý uživatelský návod, abyste se ve zobrazovaných údajích vyznali. Ten si můžete stáhnout i na našem webu.

Změna spínání nízkého tarifu

Výměnou elektroměru se vám změní doba spínání nízkého tarifu.
Nové časy spínání jednoduše zjistíte v tabulce níže na této stránce nebo pomocí online vyhledávání: 

Časy platnosti nízkého tarifu
Jak na to?
  1. Na displeji elektroměru se v pravidelných intervalech zobrazují různé číselné kódy.
    Jeden ze zobrazovaných kódů značí nízký tarif a je ve tvaru 0.2.2 pro typ elektroměru E450 (Landis) ZCXi120 a E450 (Landis) ZMXi320 nebo ve tvaru 13.0.0 pro typ elektroměru E360 (Landis) AD2D a E360 (Landis) AM3D.
    Pod tímto číselným označením najdete kód HDO (má tvar například ACd25 nebo Ad571 a jiné).
     
  2. Kód HDO si poznamenejte, budete ho potřebovat k vyhledání nových časů nízkého tarifu.
     
  3. Ve spodní části této stránky si vyberte tabulku s tarify pro zvolené období. Podle kódu HDO zjistíte nové časy nízkého tarifu. Pokud nechcete tarify vyhledávat v tabulce, můžete svoje nové časy spínání zjistit pomocí online vyhledávání. Stačí, když zvolíte možnost “Speciální přístroje” a uvedete svůj kód HDO.

Vše, co potřebujete vědět o vašem chytrém elektroměru

Na co se nás nejčastěji ptáte

1. Proč mi instalujtete chytrý elektroměr, když jsem si ho neobjednal/a?
Výměna klasických elektroměrů za chytré bude probíhat postupně na celém našem distribučním území.

2. Kolik mě to bude stát?
Výměnu elektroměru za chytrý zaplatíme my, distributor. I když měří ve vašem odběrném místě, elektroměr vlastníme. Náklady na jeho výměnu jdou proto jen a jen za námi.

3. Co z toho budu mít?

  • Chytrý elektroměr ve vašem odběrném místě budeme každý den odečítat na dálku, vy u odečtu vůbec nemusíte být.
  • V každém okamžiku budeme mít přesný přehled o naměřených hodnotách – to se hodí například v případě přepisu odběrného místa, změně dodavatele, při mimořádné fakturaci nebo změně ceny.
  • Vy se snáz dostanete k údajům, které elektroměr naměří. Stačí se registrovat do portálu Distribuce24.

4. Jak se chytrý elektroměr ovládá a co můžu přečíst na displeji?

  • Při výměně elektroměru dostanete uživatelský návod, který si můžete stáhnout také zde na webu. Většinou ale není potřeba do chodu chytrého elektroměru jakkoliv zasahovat.
  • Na displeji se v pravidelných intervalech zobrazují údaje o vysokém a nízkém tarifu pod předčíslím neboli OBIS kódem:
    • pro vysoký tarif se ukáže OBIS kód 1.8.2
    • pro nízký tarif platí OBIS kód 1.8.3.
       

5. Kdy elektroměr spíná do nízkého tarifu? Jak poznám, že nízký tarif zrovna platí?

  • Na displeji elektroměru si můžete pod číselným kódem ve tvaru 0.2.2 pro typ elektroměru E450 (Landis) ZCXi120 a E450 (Landis) ZMXi320 nebo ve tvaru 13.0.0 pro typ elektroměru E360 (Landis) AD2D a E360 (Landis) AM3D zobrazit nízký tarif.
    Pod tímto číselným označením najdete kód TOU tabulky (má tvar například ACd25 nebo Ad571 a jiné).
  • Tento název tabulky potom zadáte do vyhledávání a zobrazí se vám časy, kdy u vás platí nízký tarif.
  • Kompletní tabulky pro jednotlivá období si můžete stáhnout i níže na této stránce. 
     

6. Jak teď bude probíhat pravidelné odečítání elektroměrů, budou i dál chodit odečítači?
Chytré elektroměry odečítáme dálkově, a to denně. Odečítači k vám proto už chodit nemusí. Stavy z elektroměru si na dálku odečteme i v případě změn na odběrném místě, jako jsou přepis nebo změna dodavatele.

7. Co když vypnu hlavní jistič v elektroměrovém rozvaděči? Budete i potom moct elektroměr odečíst?
Při vypnutém hlavním jističi elektroměr neodečteme. Automaticky to ale uděláme v okamžiku, kdy bude hlavní jistič zase zapnutý.

8. Má pravidelné vypínání hlavního jističe vliv na spínání tarifů?
Pokaždé, když se jistič zase zapne, elektroměr začne spínat tarify podle předem nastaveného kalendáře. Pravidelné vypínání jističe tím pádem není žádný problém. Vnitřní hodiny elektroměru, kterými se spínání tarifů řídí, se pravidelně synchronizují.

9. Při výměně elektroměru za chytrý jste mi odmontovali přijímač (spínač) HDO. Proč?
Chytré elektroměry obsahují vnitřní kalendář spínání tarifů (viz tabulky níže na stránce), a proto už nebyl potřeba. Vaše spotřebiče bude ve vysokém tarifu blokovat přímo elektroměr.

Návody k chytrým elektroměrům

Chytrý elektroměr sice většinu času žádnou obsluhu nepotřebuje, návod se ale přece jen hodit může.

Projekt SMARAGD

Projekt Smaragd spočívá v instalaci systému chytrého měření. Vlastní měření je realizováno smartmetry s dálkovým odečtem dat a přenosem povelů. Data jsou poté poslána do datových koncentrátorů nebo přímo do nadřazeného systému – datové centrály. Datové koncentrátory agregují data ze smartmetrů v dané spádové oblasti a zajištují následnou komunikaci s datovou centrálou, ve které dochází k dalšímu zpracování a analýze dat pro jejich uskladnění a další distribuci. Realizace projektu Smaragd proběhne na území většího počtu obcí v rámci distribuční oblasti společnosti EG.D, a.s. Celkem bude inteligentním měřením osazeno více než 20 000 odběrných míst.

Opatření, jež byla do projektu zahrnuta, povedou ke zlepšení kvality, spolehlivosti, bezpečnosti a udržitelnosti dodávek elektřiny konečným zákazníkům. Zároveň tato opatření zajistí úsporu spotřeby elektrické energie díky jejímu efektivnějšímu plánování a řízení. Projektem Smaragd společnost EG.D, a.s., reaguje na aktuální trend nastolený mezi evropskými energetickými společnostmi, jehož cílem je efektivní a komplexní automatizace celého procesu odběru elektrické energie od počátečního měření spotřeby elektrické energie až k její finální fakturaci.

Projekt Smaragd je spolufinancován Evropskou unií.

Loga EU a MPO

 
Časy spínání nízkého tarifu si můžete pro svůj chytrý elektroměr jednoduše zjistit také pomocí vyhledávání. Stačí zadat název vaší TOU tabulky (např. ACd25), který si přečtete na displeji elektroměru. 

elektromer